Powietrze, woda i ziemia są źródłem ogromnej ilości energii, która jest stale odnawiana przez światło słoneczne i deszcz. Pompa ciepła pobiera ciepło ze środowiska naturalnego (powietrze, woda, ziemia) i przekazuje je do celów grzewczych lub chłodzących przy bardzo niskich kosztach. Ze względu na działanie wbrew zewnętrznym warunkom klimatycznym, możemy ocenić system na bazie pompy gruntowej jako "najbardziej stabilny". Jedyną wadą takiego rozwiązania są roboty ziemne, które są bardzo ściśle związane z jego instalacją. Potrzebujemy kolektora gruntowego do pompowania ciepła z ziemi. Pierwsze źródło ciepła wymaga rozległych robót ziemnych, a drugie nieco droższego odwiertu. Kolektory pionowe są jednym z najdroższych elementów w budżecie całego systemu ogrzewania budynku. Warunki wyboru kolektorów zależą głównie od sytuacji geologicznej i położenia budynku w okolicy. W przypadku nowych domów, które mają dużo miejsca, kolektory poziome są zdecydowanie zalecane. Jeśli nie ma wystarczającej ilości miejsca na kolektor poziomy, pozostaje instalacja kolektora pionowego.
Takie pompy nie generują hałasu - co może być problemem podczas rozważania montażu pompy powietrznej. Choć koszt początkowy i instalacja są większe od pompy ciepła powietrznej, to jej wydajność i niezawodność pozwoli się tym kosztom zwrócić. Pompa gruntowa wykorzystuje ciepło zawarte w przestrzeni pod ziemią. Moc grzewcza takiej pompy jest praktycznie niezależna od temperatury otoczenia. Wykorzystuje również mniej energii elektrycznej niż pompa ciepła powietrzna. Wadą takiej pompy może być instalacja kolektora, który w wypadku konieczności instalacji wersji pionowej może się wydawać sporym wydatkiem. Zaletą może być również niskie zużycie energii elektrycznej - najniższe spośród wszystkich rodzajów pomp.
Pompa ciepła gruntowa wykorzystuje energię elektryczną do pracy sprężarki i wykorzystuje energię elektryczną do pompowania wody przez swoje obwody. Jednak większość energii przekazywanej do budynku jest przenoszona z ziemi, a ta energia jest darmowa. Dlatego pompa ciepła jest bardzo wydajna w dostarczaniu większej ilości energii cieplnej niż zużywa do wykonywania potrzebnej pracy. Dobrze zaprojektowana instalacja pompy ciepła gruntowej może dostarczyć trzy lub cztery kilowaty ciepła na zużycie jednego kilowata energii elektrycznej. Stosunek ciepła dostarczanego do energii elektrycznej zużytej w sezonie grzewczym zależy nie tylko od sprawności samej pompy ciepła, ale również od właściwości budynku, systemu dystrybucji ciepła w budynku oraz sprawności kolektora. Zależy również od temperatury dostępnej z ziemi. Wydajność takiej pompy zależy od jakości gleby. W zależności od pompy ciepła i jakości gleby do systemu źródłowego podłączonych jest kilka sond geotermalnych. Pompa gruntowa zapewnia wysoki współczynnik ogrzewania nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych, oraz bardzo cichą pracę.
Pompa ciepła jest interesującą opcją do ogrzewania domu rodzinnego. Jak każde urządzenie ma swoje wady i zalety. Wszelkie argumenty za lub przeciw pompie ciepła należy również rozpatrywać z osobistej perspektywy wymagań inwestora i możliwości finansowych. Ze względu na znaczne koszty inwestycyjne związane z założeniem kolektora konieczne jest, aby projekt i wykonanie zostały wykonane przez profesjonalną firmę. Podczas montażu kolektora ziemnego należy ściśle przestrzegać procesu technologicznego. Jakikolwiek brak wydajności w realizacji kolektora ziemnego wkrótce znajdzie odzwierciedlenie w działaniu pompy ciepła. Po zakończeniu robót ziemnych naprawienie nieszczelnego kolektora jest bardzo trudne lub nawet niemożliwe.
Jeśli masz więcej pytań, lub chcesz zlecić montaż pompy ciepła gruntowej lub montaż pompy ciepła powietrzenej - zachęcamy do skontaktowania się z naszym zespołem - doradzimy, wytłumaczymy i zaplanujemy najlepsze rozwiązania. Skontaktuj się z nami